SARIOĞLAN KAYMAKAMLIĞINA HOŞGELDİNİZ


 
T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 

 

       TUZLA GÖLÜ
Bulunduğunuz Yer: BAĞLI MAHALLELER  >>   Gaziler Kasabası

 
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

                                             
                                                       HAMDİ TAŞKAPAN
                                                      BELEDİYE BAŞKANI
                                                             ÖZGEÇMİŞ
        Gaziler Belediye Başkanı Hamdi TAŞKAPAN 01.04.1959 Gaziler doğumludur. Evli ve 6 çocuk babası olan Hamdi TAŞKAPAN ilköğrenimini Gaziler de tamamladı. Ortaöğrenimini

yarıda bırakarak Avrupa'ya Babası ile birlikte işçi olarak gitti. Göreve gelmeden yaklaşık olarak 30 yıldır Avrupa da çalıştı. Doğup büyüdüğü yöreye her vatandaş gibi o da hizmet etmek amacıyla Gaziler Belediye Başkanlığına Aday oldu. AK Partiden aday olan Hamdi TAŞKAPAN 2004 Mahalli seçimlerinde tek aday olarak Belediye Başkanı seçildi. O günden bu zamana kadar gerek kasaba halkının isteklerini yerine getirmek ve gerekse kasaba için idealinde olanları yapmak amacıyla çalışmalarına başlamıştır.


                                                          
TARİHÇESİ

 

Kasabamızın tarihçesi hakkında yazılı olarak hiç bir delil bulunmamaktadır. Ancak sözlü olarak ağızdan ağıza nakledilen bilgiler dahilinde tahmin edilmekte idi. 03.05.2004 tarihinde Kasabamız Yeşil Mahallede bir yolun aniden çökmesi üzerine burada koridorlar ve odalar bulunduğu görüldü, aynı şekilde iki mağranın daha olduğu önceden bilinmekte idi. Belediyemizce, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne (Müze Müdürlüğü) yapılan müraacat sonucu bu üç yer üzerinde arkeologlarca yapılan inceleme sonucu; Buraların tipik kapodokya yer altı şehirleriden biri görünümde, bu yer altı şehirleri bizans döneminde yapılmış oldukları. Halk buralarda düşman tehlikesi geçene kadar, geçici olarak ikamet ettikleri ve zamanımızdaki modern sığnaklara eş değer mekanlar oldukları ortaya çıktı. Bu bilgiler ışığında kasabamızın çok öncelerden beri çeşitli medeniyetlere beşiklik ettiği ortaya çıktı.(12.05.2004)
Gaziler Kasabası, köy durumunda iken, adını KIZILCIN olarak anıldığı ve kayıtlarda böyle geçmektedir. Türkiye Cumhuriyeti kurulmadan Önce ilçemiz YOZGAT iline bağlı olan BOĞAZLIYAN ilçesi olduğu ve daha sonraları ise ilimize bağlı olan Bünyan ilçesine geçilmiştir. Daha sonra ise SARlOGLAN'ın ilçe olamsı ile burasının yakınlığı nedeni ile Sarıoğlan ilçemiz olarak kabul edilmiştir.

 


   

                             T.C.Sarıoğlan Kaymakamlığı
          Tel: 0352 8112008|Fax: 0352 8112025 E-Posta:sarioglan@icisleri.gov.tr | Webmaster:Sezgin BADAL (
sezginbadal@hotmail.com)